Vantaggi del software
Measure over 100 dimensions in 1 second
In the past, more measurement positions meant longer measurement time.However, IVT-VISION can measure over 100 dimensions simultaneously,and complete the measurement in just 1 second.It can greatly reduce the time required for measurement.
Easy operation for anyone
The user interface is simple and easy to understand. Just click the buttons on the screen,and anyone can get stable measurement results.In addition, the operation steps are visible on the screen, so anyone can set it up easily.
Unified management of measurement data
Measurement data is automatically saved upon completion of measurement, facilitating unified storage and management of data.A test result report can be generated with just one click of a button.Post-measurement tasks can also be made more efficient.
No need to position the measurement object or origin
It remembers the shape of the measurement object, automatically detects the position and orientation of the object placed on the measurement coordinate table, and then performs the measurement. No positioning or fixing fixtures are required.
No deviation caused by focus adjustment
It is equipped with an optical lens specially designed for large depth of field. In addition, it has an auto-focus function. For measurement objects that cannot be focused at once due to uneven surfaces,it can auto-focus according to the measurement position, thus eliminating focus errors caused by different operators.
Scenari d'uso
Parti di stampaggio per il settore automobilistico
The OMQ series is the perfect solution for verifying hole position deviations and profile contours on flat metal parts, ensuring precise fit and structural integrity in body and chassis components.
Componenti in gomma e guarnizioni per il settore automobilistico
Its non-contact measurement capability prevents deformation when inspecting soft gaskets and seals, accurately identifying dimensional instability and verifying inner and outer diameters.
Parti in plastica e componenti strutturali per autoveicoli
The system reliably detects warpage and verifies critical assembly dimensions on complex interior and exterior plastic parts.
Elementi di fissaggio per il settore automobilistico
It delivers rapid checks of head diameters, washer thickness, and thread profiles for fasteners placed flat on the stage.
Componenti strutturali dell'elettronica
Sfruttando la tecnologia Instant One-Key Measuring, il sistema verifica le tolleranze geometriche complesse, tra cui la planarità, la posizione dei fori e i contorni dei profili dei mid-frame degli smartphone e dei vassoi SIM per dispositivi sottili e ad alta densità.
Elettronica Hardware in metallo
Misura con precisione le deviazioni dimensionali delle scatole di schermatura e della minuteria piana per garantire la stretta aderenza agli standard funzionali.
Plastic Components
Misura con precisione le deviazioni dimensionali delle scatole di schermatura e della minuteria piana per garantire la stretta aderenza agli standard funzionali.
Wafer e componenti di supporto per semiconduttori
Featuring advanced image stitching capabilities, the OMQ series captures the complex contours of large lead frames and wafers, ensuring the precise alignment and dimensional integrity of foundational layers.
Interconnessioni per semiconduttori
It strictly measures critical parameters such as pin coplanarity (Z-axis) and pitch alignment to effectively prevent connectivity failures.
Materiali di consumo per lo stampaggio a iniezione medicale
The system rapidly measures rubber stoppers and O-rings for dimensional accuracy without physical contact, maintaining the hygiene and shape of sterile consumables.
Elementi di fissaggio medicali
It verifies the complex geometry of bone plates and the head profiles of surgical screws to meet rigorous medical manufacturing tolerances.
Componenti elettronici medicali
It provides high-precision inspection of dimensions for miniature sensors and MLCCs, ensuring consistency in sophisticated medical devices.
Elementi di fissaggio militari di precisione
The machine verifies Mil-Spec tolerances on aviation screws, specifically checking head dimensions and lengths to ensure absolute airworthiness.
Componenti optoelettronici militari
It performs non-contact dimensional inspection on sensitive lenses and filters, preserving flawless optical performance without risk of damage.
Elementi di fissaggio militari di precisione
The system guarantees the structural consistency and dimensional accuracy of tungsten and ceramic parts designed for extreme thermal and kinetic environments.
Parametri del prodotto
| General technical parameters of equipment | |
|---|---|
| Parameter | Specification |
| Model number | UIDI V600 |
| Equipment (size: L x W x H) | 1000mm×1000mm×1900mm |
| Overall weight | 400kg |
| Communication | Network (supports OPC, WebAPI, TCP/IP, SQL Server, etc.) |
| Tensione | 220V/50Hz |
| Atmospheric pressure | 0.5-0.8MPa |
| General technical parameters of equipment | |
| Parameter | Specification |
| Detecting element | MLCC |
| Detection size | British: 0201, 0402, 0603, 0805, 1206, 1210, 1812, etc. |
| Detection item | Electrode size, body size, scratches, cracks, pollution defects, discoloration, dark cracks, etc. |
| Test term | Electrode size, body size, scratches, cracks, pollution defects, discoloration, dark cracks, etc. |
| Software system | UIDI AI system, NAS platform |
| Resolution | 2.3 μm pixels/5.45 μm pixels/4.6 μm pixels/6.9 μm pixels |
| CCD camera | USB3.0, GigE |
| Lens module | High-resolution lens |
| Light | High-brightness multi-angle light source |
| Illuminant | High-brightness multi-angle light source |
| Feeding mechanism | High-speed imported vibrating plate, with special surface treatment to effectively avoid scratches during long-term production |
| Feeding guide mechanism | High-precision guide device, with electrostatic protection device |
| Optical glass disc | 300mm diameter, flatness ≤0.005mm, thickness: 10mm, parallelism ≤0.001mm (10 points) |
| DD rotating platform | High-precision DD motor (20bit) |
| DD rotating platform | High-precision DD motor (20bit) |
| High speed solenoid valve | Long service life (500 million times, maintenance-free), high frequency (1200Hz) |
| Discharge opening | 4-6 receiving boxes (configurable according to customer demand) |
| Discharge | 4-6 receiving boxes (configurable according to customer demand) |
| Passive element detection speed |
Video
Prodotti abbinati
La macchina per l'ispezione della regolazione dei passaggi UF-TZ-08 è progettata per l'ispezione precisa di fori filettati e fori passanti. Utilizzando un metodo di misura go/no-go, determina in modo efficiente se i diametri dei fori sono conformi alle specifiche standard, distinguendo tra pezzi accettabili e non accettabili. Questa macchina è fondamentale per mantenere il controllo qualità nei settori in cui le dimensioni precise dei fori sono fondamentali.
✅ Misurazione automatica Go/No-Go per filettature e fori
✅ Controllo della coppia ad alta sensibilità per evitare danni ai pezzi
✅ Rilevamento efficace del passo interno, della profondità e delle ostruzioni
✅ Integrazione perfetta con le linee di smistamento ottico
UPD-H-2500 è una selezionatrice ottica a nastro progettata per l'ispezione rigorosa di parti cilindriche allungate, alberi e aste. A differenza dei sistemi a vetro o a lastre, UPD-H-2500 utilizza un sistema di trasmissione a nastro ad alta stabilità per sostenere l'intera lunghezza dei pezzi sottili, impedendo efficacemente il rotolamento o il disallineamento durante il trasporto ad alta velocità. Integrato con il sistema di visione avanzato di UNITECHO, offre un rilevamento continuo e ininterrotto dei difetti dimensionali e superficiali, rendendolo la soluzione ideale per alberi automobilistici, perni di precisione e elementi di fissaggio lunghi.
✅ Nastro trasportatore specializzato per la stabilità di alberi e aste lunghe
✅ Rilevamento continuo ad alta velocità per componenti cilindrici
Piattaforma UZVISION alimentata dall'intelligenza artificiale con il software per la generazione di difetti UIDG
Progettazione del flusso non stop per linee di produzione ad alto volume
La selezionatrice ottica a nastro in acciaio UTH-500 è una soluzione all'avanguardia progettata per l'ispezione precisa dei componenti delle molle. Grazie al suo sistema di rilevamento ad alta risoluzione, identifica efficacemente difetti quali deformazioni, fili rotti e punti di saldatura, garantendo il controllo di qualità per vari tipi di molle, comprese quelle a compressione e a trazione.
Rilevamento ad alta risoluzione per un'accurata identificazione dei difetti
Ispezione efficiente delle molle a compressione e a trazione
Interfaccia facile da usare per un funzionamento e un'impostazione agevoli
Ispezione completa a quasi 360 gradi
Alta precisione ed efficienza di rilevamento
Contattare gli esperti per maggiori dettagli
Ottenere Richiesta
Tecnologia Unitecho
UNITECHO Co., Ltd. è stata fondata nel 2013 e ha sede a Suzhou, in Cina. Con la tecnologia Al di visione artificiale come fulcro, si impegna a integrare profondamente visione artificiale, automazione, intelligenza artificiale e altre tecnologie con applicazioni industriali. È una nuova impresa high-tech che si concentra su R&S, produzione, vendita e assistenza.
Telefono
+86-159-0216-9777
Indirizzo
No.5 Linghou Road. Zona ad alta tecnologia di Fenhu. Distretto di Wujiang. Città di Suzhou. Provincia di Jiangsu



