Vantagens do software
Measure over 100 dimensions in 1 second
In the past, more measurement positions meant longer measurement time.However, IVT-VISION can measure over 100 dimensions simultaneously,and complete the measurement in just 1 second.It can greatly reduce the time required for measurement.
Easy operation for anyone
The user interface is simple and easy to understand. Just click the buttons on the screen,and anyone can get stable measurement results.In addition, the operation steps are visible on the screen, so anyone can set it up easily.
Unified management of measurement data
Measurement data is automatically saved upon completion of measurement, facilitating unified storage and management of data.A test result report can be generated with just one click of a button.Post-measurement tasks can also be made more efficient.
No need to position the measurement object or origin
It remembers the shape of the measurement object, automatically detects the position and orientation of the object placed on the measurement coordinate table, and then performs the measurement. No positioning or fixing fixtures are required.
No deviation caused by focus adjustment
It is equipped with an optical lens specially designed for large depth of field. In addition, it has an auto-focus function. For measurement objects that cannot be focused at once due to uneven surfaces,it can auto-focus according to the measurement position, thus eliminating focus errors caused by different operators.
Cenários de utilização
Peças de estampagem para automóveis
The OMQ series is the perfect solution for verifying hole position deviations and profile contours on flat metal parts, ensuring precise fit and structural integrity in body and chassis components.
Automotive Rubber & Sealing Components
Its non-contact measurement capability prevents deformation when inspecting soft gaskets and seals, accurately identifying dimensional instability and verifying inner and outer diameters.
Automotive Plastic Parts & Structural Components
The system reliably detects warpage and verifies critical assembly dimensions on complex interior and exterior plastic parts.
Fixadores para automóveis
It delivers rapid checks of head diameters, washer thickness, and thread profiles for fasteners placed flat on the stage.
Componentes estruturais de eletrónica
Tirando partido da tecnologia de medição instantânea com uma só tecla, o sistema verifica tolerâncias geométricas complexas - incluindo planicidade, posições de orifícios e contornos de perfis - em estruturas intermédias de smartphones e tabuleiros SIM para dispositivos finos e de alta densidade.
Eletrónica Hardware de metal
Mede com precisão os desvios dimensionais em latas de proteção e pequenas ferragens planas para garantir o cumprimento rigoroso das normas funcionais.
Plastic Components
Mede com precisão os desvios dimensionais em latas de proteção e pequenas ferragens planas para garantir o cumprimento rigoroso das normas funcionais.
Bolachas de semicondutores e componentes de suporte
Featuring advanced image stitching capabilities, the OMQ series captures the complex contours of large lead frames and wafers, ensuring the precise alignment and dimensional integrity of foundational layers.
Interconexões de semicondutores
It strictly measures critical parameters such as pin coplanarity (Z-axis) and pitch alignment to effectively prevent connectivity failures.
Consumíveis para moldagem por injeção médica
The system rapidly measures rubber stoppers and O-rings for dimensional accuracy without physical contact, maintaining the hygiene and shape of sterile consumables.
Fixadores médicos
It verifies the complex geometry of bone plates and the head profiles of surgical screws to meet rigorous medical manufacturing tolerances.
Componentes electrónicos médicos
It provides high-precision inspection of dimensions for miniature sensors and MLCCs, ensuring consistency in sophisticated medical devices.
Fixadores de precisão militares
The machine verifies Mil-Spec tolerances on aviation screws, specifically checking head dimensions and lengths to ensure absolute airworthiness.
Componentes optoelectrónicos militares
It performs non-contact dimensional inspection on sensitive lenses and filters, preserving flawless optical performance without risk of damage.
Fixadores de precisão militares
The system guarantees the structural consistency and dimensional accuracy of tungsten and ceramic parts designed for extreme thermal and kinetic environments.
Parâmetros do produto
| General technical parameters of equipment | |
|---|---|
| Parameter | Specification |
| Model number | UIDI V600 |
| Equipment (size: L x W x H) | 1000mm×1000mm×1900mm |
| Overall weight | 400kg |
| Communication | Network (supports OPC, WebAPI, TCP/IP, SQL Server, etc.) |
| Tensão | 220V/50Hz |
| Atmospheric pressure | 0.5-0.8MPa |
| General technical parameters of equipment | |
| Parameter | Specification |
| Detecting element | MLCC |
| Detection size | British: 0201, 0402, 0603, 0805, 1206, 1210, 1812, etc. |
| Detection item | Electrode size, body size, scratches, cracks, pollution defects, discoloration, dark cracks, etc. |
| Test term | Electrode size, body size, scratches, cracks, pollution defects, discoloration, dark cracks, etc. |
| Software system | UIDI AI system, NAS platform |
| Resolution | 2.3 μm pixels/5.45 μm pixels/4.6 μm pixels/6.9 μm pixels |
| CCD camera | USB3.0, GigE |
| Lens module | High-resolution lens |
| Light | High-brightness multi-angle light source |
| Illuminant | High-brightness multi-angle light source |
| Feeding mechanism | High-speed imported vibrating plate, with special surface treatment to effectively avoid scratches during long-term production |
| Feeding guide mechanism | High-precision guide device, with electrostatic protection device |
| Optical glass disc | 300mm diameter, flatness ≤0.005mm, thickness: 10mm, parallelism ≤0.001mm (10 points) |
| DD rotating platform | High-precision DD motor (20bit) |
| DD rotating platform | High-precision DD motor (20bit) |
| High speed solenoid valve | Long service life (500 million times, maintenance-free), high frequency (1200Hz) |
| Discharge opening | 4-6 receiving boxes (configurable according to customer demand) |
| Discharge | 4-6 receiving boxes (configurable according to customer demand) |
| Passive element detection speed |
Vídeo
Produtos correspondentes
A Máquina de Inspeção de Regulação de Passagem UF-TZ-08 foi concebida para uma inspeção precisa de furos roscados e furos passantes. Utilizando um método de medição "go/no-go", determina eficazmente se os diâmetros dos furos cumprem as especificações padrão, distinguindo entre peças aceitáveis e não aceitáveis. Esta máquina é crucial para manter o controlo de qualidade em indústrias onde as dimensões precisas dos furos são críticas.
✅ Aferição automatizada Go/No-Go para roscas e furos
✅ Controlo de binário de alta sensibilidade para evitar danos nas peças
✅ Deteção eficaz de inclinação interna, profundidade e bloqueios
✅ Integração perfeita com linhas de triagem ótica
A UPD-H-2500 é uma máquina de seleção ótica especializada do tipo correia, concebida para a inspeção rigorosa de peças cilíndricas alongadas, veios e hastes. Ao contrário dos sistemas de vidro ou de placa de índice, a UPD-H-2500 utiliza um sistema de transmissão de correia de alta estabilidade para suportar todo o comprimento de peças de trabalho delgadas, evitando efetivamente o rolamento ou o desalinhamento durante o transporte a alta velocidade. Integrado com o sistema de visão avançado da UNITECHO, proporciona uma deteção contínua e ininterrupta de defeitos dimensionais e de superfície, tornando-o a solução ideal para veios automóveis, pinos de precisão e fixadores longos.
Transportador de correia especializado para estabilidade de eixo longo e haste
Deteção contínua de alta velocidade para componentes cilíndricos
Plataforma UZVISION alimentada por IA com o software de geração de defeitos UIDG
✅ Conceção de fluxo ininterrupto para linhas de produção de grande volume
A máquina de triagem ótica tipo correia de aço UTH-500 é uma solução de última geração concebida para a inspeção precisa de componentes de molas. Com o seu sistema de deteção de alta resolução, identifica eficazmente defeitos como deformações, fios partidos e pontos de soldadura, assegurando o controlo de qualidade de vários tipos de molas, incluindo molas de compressão e de tensão.
Deteção de alta resolução para uma identificação exacta de defeitos
Inspeção eficiente de molas de compressão e de tensão
Interface de fácil utilização para uma operação e configuração simples
Inspeção exaustiva de quase 360
Elevada precisão e eficiência na deteção
Contactar os especialistas para mais informações
Obter Pedido de informação
Tecnologia Unitecho
A UNITECHO Co., Ltd. foi fundada em 2013 e está sediada em Suzhou, China. Com a tecnologia de visão de máquina Al como seu núcleo, está empenhada em integrar profundamente a visão de máquina, automação, inteligência artificial e outras tecnologias com aplicações da indústria. É uma nova empresa de alta tecnologia com foco em P&D, produção, vendas e serviços.
Telefone
+86-159-0216-9777
Correio eletrónico
Endereço
No.5 Linghou Road. Zona de alta tecnologia de Fenhu. Distrito de Wujiang. Cidade de Suzhou. Província de Jiangsu



