Yazılım Avantajları
Measure over 100 dimensions in 1 second
In the past, more measurement positions meant longer measurement time.However, IVT-VISION can measure over 100 dimensions simultaneously,and complete the measurement in just 1 second.It can greatly reduce the time required for measurement.
Easy operation for anyone
The user interface is simple and easy to understand. Just click the buttons on the screen,and anyone can get stable measurement results.In addition, the operation steps are visible on the screen, so anyone can set it up easily.
Unified management of measurement data
Measurement data is automatically saved upon completion of measurement, facilitating unified storage and management of data.A test result report can be generated with just one click of a button.Post-measurement tasks can also be made more efficient.
No need to position the measurement object or origin
It remembers the shape of the measurement object, automatically detects the position and orientation of the object placed on the measurement coordinate table, and then performs the measurement. No positioning or fixing fixtures are required.
No deviation caused by focus adjustment
It is equipped with an optical lens specially designed for large depth of field. In addition, it has an auto-focus function. For measurement objects that cannot be focused at once due to uneven surfaces,it can auto-focus according to the measurement position, thus eliminating focus errors caused by different operators.
Kullanım Senaryoları
Otomotiv Damgalama Parçaları
The OMQ series is the perfect solution for verifying hole position deviations and profile contours on flat metal parts, ensuring precise fit and structural integrity in body and chassis components.
Otomotiv Kauçuk ve Sızdırmazlık Bileşenleri
Its non-contact measurement capability prevents deformation when inspecting soft gaskets and seals, accurately identifying dimensional instability and verifying inner and outer diameters.
Otomotiv Plastik Parçaları ve Yapısal Bileşenleri
The system reliably detects warpage and verifies critical assembly dimensions on complex interior and exterior plastic parts.
Otomotiv Bağlantı Elemanları
It delivers rapid checks of head diameters, washer thickness, and thread profiles for fasteners placed flat on the stage.
Elektronik Yapısal Bileşenler
Leveraging Instant One-Key Measuring technology, the system verifies complex geometric tolerances—including flatness, hole positions, and profile contours—on smartphone mid-frames and SIM trays for slim, high-density devices.
Elektronik Metal Donanım
It precisely measures dimensional deviations in shielding cans and small flat hardware to ensure strict adherence to functional standards.
Plastic Components
It precisely measures dimensional deviations in shielding cans and small flat hardware to ensure strict adherence to functional standards.
Yarı İletken Gofretler ve Destek Bileşenleri
Featuring advanced image stitching capabilities, the OMQ series captures the complex contours of large lead frames and wafers, ensuring the precise alignment and dimensional integrity of foundational layers.
Yarı İletken Ara Bağlantılar
It strictly measures critical parameters such as pin coplanarity (Z-axis) and pitch alignment to effectively prevent connectivity failures.
Medikal Enjeksiyon Kalıplama Sarf Malzemeleri
The system rapidly measures rubber stoppers and O-rings for dimensional accuracy without physical contact, maintaining the hygiene and shape of sterile consumables.
Tıbbi Bağlantı Elemanları
It verifies the complex geometry of bone plates and the head profiles of surgical screws to meet rigorous medical manufacturing tolerances.
Tıbbi Elektronik Bileşenler
It provides high-precision inspection of dimensions for miniature sensors and MLCCs, ensuring consistency in sophisticated medical devices.
Askeri Hassas Bağlantı Elemanları
Makine, havacılık vidaları üzerindeki Mil-Spec toleranslarını doğrular, özellikle mutlak uçuşa elverişliliği sağlamak için kafa boyutlarını ve uzunluklarını kontrol eder.
Askeri Optoelektronik Bileşenler
Hassas lensler ve filtreler üzerinde temassız boyutsal denetim gerçekleştirerek hasar riski olmadan kusursuz optik performansı korur.
Askeri Hassas Bağlantı Elemanları
Sistem, aşırı termal ve kinetik ortamlar için tasarlanmış tungsten ve seramik parçaların yapısal tutarlılığını ve boyutsal doğruluğunu garanti eder.
Ürün Parametreleri
| General technical parameters of equipment | |
|---|---|
| Parameter | Specification |
| Model number | UIDI V600 |
| Equipment (size: L x W x H) | 1000mm×1000mm×1900mm |
| Toplam ağırlık | 400kg |
| Communication | Network (supports OPC, WebAPI, TCP/IP, SQL Server, etc.) |
| Gerilim | 220V/50Hz |
| Atmospheric pressure | 0.5-0.8MPa |
| General technical parameters of equipment | |
| Parameter | Specification |
| Detecting element | MLCC |
| Detection size | British: 0201, 0402, 0603, 0805, 1206, 1210, 1812, etc. |
| Detection item | Electrode size, body size, scratches, cracks, pollution defects, discoloration, dark cracks, etc. |
| Test term | Electrode size, body size, scratches, cracks, pollution defects, discoloration, dark cracks, etc. |
| Software system | UIDI AI system, NAS platform |
| Resolution | 2.3 μm pixels/5.45 μm pixels/4.6 μm pixels/6.9 μm pixels |
| CCD camera | USB3.0, GigE |
| Lens module | High-resolution lens |
| Light | High-brightness multi-angle light source |
| Illuminant | High-brightness multi-angle light source |
| Feeding mechanism | High-speed imported vibrating plate, with special surface treatment to effectively avoid scratches during long-term production |
| Feeding guide mechanism | High-precision guide device, with electrostatic protection device |
| Optical glass disc | 300mm diameter, flatness ≤0.005mm, thickness: 10mm, parallelism ≤0.001mm (10 points) |
| DD rotating platform | High-precision DD motor (20bit) |
| DD rotating platform | High-precision DD motor (20bit) |
| High speed solenoid valve | Long service life (500 million times, maintenance-free), high frequency (1200Hz) |
| Tahliye açıklığı | 4-6 receiving boxes (configurable according to customer demand) |
| Discharge | 4-6 receiving boxes (configurable according to customer demand) |
| Passive element detection speed |
Video
Eşleşen Ürünler
UF-TZ-08 Geçiş Düzenlemesi Muayene Makinesi, dişli deliklerin ve açık deliklerin hassas muayenesi için tasarlanmıştır. Geçme/geçmeme ölçer yöntemini kullanarak, delik çaplarının standart spesifikasyonları karşılayıp karşılamadığını etkin bir şekilde belirler ve kabul edilebilir ve kabul edilemez parçalar arasında ayrım yapar. Bu makine, hassas delik boyutlarının kritik olduğu endüstrilerde kalite kontrolün sürdürülmesi için çok önemlidir.
✅ Dişler ve Delikler için Otomatik Go/No-Go Ölçümü
✅ Parça Hasarını Önlemek için Yüksek Hassasiyetli Tork Kontrolü
✅ İç Eğim, Derinlik ve Tıkanıklıkların Etkili Tespiti
✅ Optik Ayıklama Hatları ile Sorunsuz Entegrasyon
UPD-H-2500, uzun silindirik parçaların, şaftların ve çubukların titizlikle incelenmesi için tasarlanmış özel bir kayış tipi optik ayıklama makinesidir. Cam veya indeks plaka sistemlerinin aksine UPD-H-2500, ince iş parçalarının tüm uzunluğunu desteklemek için yüksek stabiliteye sahip bir kayış iletim sistemi kullanır ve yüksek hızlı taşıma sırasında yuvarlanmayı veya yanlış hizalanmayı etkili bir şekilde önler. UNITECHO'nun gelişmiş görüntü sistemiyle entegre olan bu sistem, boyutsal ve yüzey kusurlarının sürekli ve kesintisiz tespitini sağlayarak otomotiv şaftları, hassas pimler ve uzun bağlantı elemanları için ideal çözümdür.
✅ Uzun Şaft ve Çubuk Stabilitesi için Özel Bantlı Konveyör
✅ Silindirik Bileşenler için Sürekli Yüksek Hızlı Algılama
✅ UIDG Kusur Üretme Yazılımı ile Yapay Zeka Destekli UZVISION Platformu
✅ Yüksek Hacimli Üretim Hatları için Kesintisiz Akış Tasarımı
UTH-500 Çelik Bant Tipi Optik Ayıklama Makinesi, yay bileşenlerinin hassas bir şekilde incelenmesi için tasarlanmış son teknoloji ürünü bir çözümdür. Yüksek çözünürlüklü algılama sistemi ile deformasyon, kırık teller ve kaynak noktaları gibi kusurları verimli bir şekilde tespit ederek, sıkıştırma ve gergi yayları dahil olmak üzere çeşitli yay türleri için kalite kontrolü sağlar.
✅ Doğru Kusur Tespiti için Yüksek Çözünürlüklü Algılama
✅ Sıkıştırma ve Germe Yaylarının Etkin Denetimi
✅ Kolay Kullanım ve Kurulum için Kullanıcı Dostu Arayüz
✅ Neredeyse 360° Kapsamlı Denetim
✅ Tespitte Yüksek Hassasiyet ve Verimlilik
Daha Fazla Ayrıntı İçin Uzmanlarla İletişime Geçin
Almak Soruşturma
Unitecho Teknoloji
UNITECHO Co, Ltd 2013 yılında kurulmuştur ve merkezi Suzhou, Çin'de bulunmaktadır. Çekirdek olarak yapay görme Al teknolojisi ile, yapay görme, otomasyon, yapay zeka ve diğer teknolojileri endüstri uygulamalarıyla derinlemesine entegre etmeye kararlıdır. Ar-Ge, üretim, satış ve hizmete odaklanan yeni bir yüksek teknoloji kuruluşudur.
Telefon
+86-159-0216-9777
E-posta
Adres
No.5 Linghou Yolu. Fenhu Yüksek Teknoloji Bölgesi. Wujiang Bölgesi. Suzhou Şehri. Jiangsu Eyaleti



